KEĎ PRI HRONE VLÁDLI KELTI
Ponická Huta ukrýva na vrchole kopca za kamenným bralom Baba praveké hradisko, ktoré miestni obyvatelia poznajú pod názvom Na Kláštore, nakoľko ho spájali s existenciou zaniknutého kláštora, po ktorom do dnešných čias nič neostalo.
S týmto miestom je spojených množstvo legiend a budí v domácich rešpekt od nepamäti. V lesnom teréne sú stále viditeľné zvyšky valového opevnenia, ktoré je dlhé približne 500 metrov po celej južnej strane hradiska, ako aj stopy po pravekých prístupových cestách, vinúcich sa k bránam akropoly – najvyššej časti sídliska. K objaveniu zaujímavých nálezov pomohla náhoda a pod vyvrátenými koreňmi stromu sa objavilo veľké množstvo črepov z rôznych období. Najnovšie poznatky z miesta potvrdzujú súvislé osídlenie od neskorej doby kamennej až
po sťahovanie národov. Najvýraznejšie sa na hradisku v Ponickej Hute prejavilo etnikum Keltov – Kotínov, ktoré preniklo na naše územie už koncom 5. storočia pred Kristom. Významné nálezy z hradiska, ako kopije z doby laténskej, hromadný nález železných nástrojov zo strednej doby železnej a ďalšie, spájajú život na hradisku predovšetkým s ťažbou a spracovaním železnej rudy z miestnych ložísk. Toto hradisko však nie je ojedinelé v okolí a pod lesným porastom sa po celej dĺžke Hrona rozprestiera celá línia ďalších. Hradisko Na Kláštore ukrýva však ešte jedno prekvapenie pre návštevníka, ktoré je najkrajším miestom na akropole – tajomný kamenný portál, silne pripomínajúci bránu do iného sveta. Kultové rituály u Keltov sa odohrávali najčastejšie pod holým nebom a úmyselne vyhľadávali prírodné útvary, ktoré sa stávali ich dejiskom. Mali bohaté astronomické poznatky a s tým súviseli aj svätyne, ktoré symbolizovali spojenie života a smrti. V roku 2015 vzniklo občianske združenie Hradisko Na Kláštore, ktoré má záujem o vybudovanie a udržiavanie náučných chodníkov so zameraním na spôsob života našich predkov, ale aj prispieť k realizácii archeologického výskumu na hradisku, ktorý by pomohol viac objasniť históriu lokality. Snahou združenia je aj rozvoj kultúrnovzdelávacích a historických aktivít na hradisku pre širokú verejnosť bez ohľadu na vek. Pod názvom „Keď pri Hrone vládli Kelti“ sa čoskoro objaví v predaji aj kniha, ktorá je výsledkom práce nadšencov a autorského kolektívu. Predstaví sa v nej hradisko na Ponickej Hute s komplexným prehľadom o spôsobe života Keltov, ich remeslách, duchovnej symbolike a odlišnom vnímaní sveta, na základe objavených nálezov a zachovaných písomných správ antických autorov, s množstvom informácií, fotografií a autorských ilustrácií. Úvodného slova sa zhostil známy historik a publicista Pavel Dvořák, ktorý uvedie knihu do života.
Daniel Dioši
Bystrický Permon 2015/3, s. 4
https://www.permonrevue.sk/ked-pri-hrone-vladli-kelti/História okoliahradisko Ponická huta