Eugen Stollmann patrí do slávnej rodiny Stollmannovcov, ktorých rodovým remeslom bolo kováčstvo. Prvý Stollmann sa usadil v Banskej Bystrici v roku 1807 a jeho potomkovia sa v rôznych oblastiach navždy zapísali do histórie mesta. Stollmannovci sa po usadení v Banskej Bystrici dostali do príbuzenského vzťahu s významnými rodinami, o. i. aj s Braxatorisovcami. Andrej Stollmann bol otcom farára Andreja Gustáva Stollmanna, ktorého dvaja synovia boli tiež kňazmi a najstaršia dcéra Matilda sa vydala za Martina Metoda Braxatorisa-Sládkoviča, farára v Senici. Bol starým otcom zlatníka Alexandra Stollmanna a známeho ochotníckeho herca povojnového filmu Eugena Stollmanna.

Eugen Stollmann sa narodil sa v rodine Ľudovíta Stollmanna a Karolíny rod. Kevečkovej. Bol slovenským ochotníckym hercom a divadelným režisérom. Narodil sa 31. augusta 1896 v Banskej Bystrici, kde aj 29. júla 1970 vo veku 73 rokov zomrel. V rokoch 1926 – 1929 pôsobil v divadelnom súbore MO Matice slovenskej a v rokoch 1930 – 1935 ako herec Mestského združenia v Banskej Bystrici. V rokoch 1935 – 1938 rozvíjal svoj herecký talent v Prievidzi. Od roku 1945 pôsobil znovu v Mestskom divadelnom združení v Banskej Bystrici, kde vytvoril mnoho vynikajúcich postáv. Bol jedným z najagilnejších divadelných ochotníkov a najlepších ochotníckych hercov na Slovensku. Hral aj vo významných slovenských celovečerných filmoch.

Okrem mnohých menších filmových postáv si popularitu získal v agitačnej komédii Kozie mlieko, nakrútenej v roku 1950, kde sa radostným spôsobom tematizuje kolektivizácia slovenskej dediny. Pokrokoví maloroľníci sa len tak hrnú do družstva, stredne veľkí sedliaci váhajú a kulaci – nenažraní buržuji malebného slovenského vidieka, sa neštítia žiadnej intrigy, len aby kolektivizáciu prekazili. Toho najväčšieho z nich – Omastu – si zahral nestor slovenského ochotníckeho divadla Eugen Stollmann.

 

Herecká filmografia Eugena Stollmanna:

1960 – Skalní v ofsajde – divák na futbale

1959 – Šťastie príde v nedeľu

1958 – Statočný zlodej – väzeň Alojz Baránek

1957 – Zemianska česť – zeman

1956 – Čisté ruky – predseda družstva

1953 – Pole neorané – krajinský prezident

1950 – Kozie mlieko – Omasta

1948 – Vlčie diery

Filip Glocko

 

https://www.permonrevue.sk/wp-content/uploads/2020/04/Negatív-fotografie-z-filmu-Statočný-zlodej-1958.-Vľavo-sedí-Eugen-Stollmann-väzeň-Alojz-Baránek-a-vpravo-sedí-Jozef-Kroner-Jožko-Púčik.pnghttps://www.permonrevue.sk/wp-content/uploads/2020/04/Negatív-fotografie-z-filmu-Statočný-zlodej-1958.-Vľavo-sedí-Eugen-Stollmann-väzeň-Alojz-Baránek-a-vpravo-sedí-Jozef-Kroner-Jožko-Púčik-300x300.pngFilip GlockoOsobnosti histórieUmenie
Eugen Stollmann patrí do slávnej rodiny Stollmannovcov, ktorých rodovým remeslom bolo kováčstvo. Prvý Stollmann sa usadil v Banskej Bystrici v roku 1807 a jeho potomkovia sa v rôznych oblastiach navždy zapísali do histórie mesta. Stollmannovci sa po usadení v Banskej Bystrici dostali do príbuzenského vzťahu s významnými rodinami, o. i. aj...