Výber minuloročnej letnej dovolenky padol na sever Talianska, do malého mestečka Caorle, ktoré je len 60 km vzdialené od Benátok. Bolo mi hneď jasné, že prípadná návšteva Benátok bude spojená s Dominikom Skuteckým.  Asi 900 kilometrová cesta za Dominikom Skuteckým viedla prekrásnou krajinou cez približne štyridsiatku tunelov, v celkovej dĺžke 41,5 km, pričom najdlhší tunel meral 3336 m.

Dominik Skutecký prežil časť svojho tvorivého života v Benátkach, kde v prenajatom byte a ateliéri na Campo Manin č. 4294 tvoril a maľoval svoje obrazy v rokoch 1875 – 1889. Obdobie, ktoré strávil v meste lagún, mu prinieslo uznanie. V roku 1889 sa usadil v Banskej Bystrici, no do Benátok sa ešte vrátil v rokoch 1894, 1903 a naposledy v roku 1911.

Po stopách Dominika Skuteckého v Benátkach sa môžete vybrať dvojakým spôsobom. Môžete začať na Námestí sv. Marka alebo na Campo Manin. Na obidva varianty sa dostanete parníkom – vaporettom, ktorý premáva po Canal Grande ako obdoba nášho MHD. Vystúpiť môžete na samotnom Námestí sv. Marka alebo na zastávke Rialto, z ktorej sa na Campo Manin dostanete za pár minút. Je len na vás, kde začnete objavovať Dominika Skuteckého. Z jedného miesta na druhé sa uličkami Benátok dostanete približne za 20 minút. Určite však k tomu budete potrebovať mapu.

Campo Manin je maličké námestíčko, ktorému dominuje socha talianskeho vlastenca a politika Daniela Maniniho od talianskeho sochára Luigiho Borroa z roku 1875. Jedinou uličkou, na ktorú sa dostaneme zo stredu námestia (ostatné vyúsťujú na rohoch námes

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

tia), prídeme na adresu, na ktorej počas svojho  pobytu v Benátkach Skutecký pôsobil. Číslo 4294 má hneď prvý vchod naľavo.

Druhým miestom v Benátkach, ktoré je priamo spojené s Dominikom Skuteckým, je 96,9 metrov vysoká dominanta Námestia sv. Marka, veža zvonice (Campanile di San Marco), postavená v rokoch 1905 – 1912. Pôvodná veža, ktorá sa spomína už v desiatom storočí sa v roku 1902 zrútila. Pri päte veže postavil v roku 1536-1540 taliansky sochár a staviteľ Jacop Sansovino budovu nazývanú Loggetta, ktorá v minulosti slúžila palácovej stráži. O tri storočia neskôr namaľoval Skutecký Loggettu, respektíve jej malú časť, na obraz Dáma s holubmi (1894).

Na záver mi dovoľte malú pripomienku. Možno by stálo za pokus osloviť oficiálnou cestou benátsku radnicu so žiadosťou o inštaláciu pamätnej tabule Dominikovi Skuteckému. Bola by to pocta tomuto veľkému umelcovi zo strany Banskej Bystrice ako aj Benátok a pre Banskú Bystricu ďalšia šanca na zviditeľnenie sa.

Andrej PredajnianskyOsobnosti histórieUmenie
Výber minuloročnej letnej dovolenky padol na sever Talianska, do malého mestečka Caorle, ktoré je len 60 km vzdialené od Benátok. Bolo mi hneď jasné, že prípadná návšteva Benátok bude spojená s Dominikom Skuteckým.  Asi 900 kilometrová cesta za Dominikom Skuteckým viedla prekrásnou krajinou cez približne štyridsiatku tunelov, v celkovej dĺžke 41,5...